instagram

Televízia môže mať na deti aj pozitívny vplyv

deti pozeraju tvČo sa týka detí, televízia a filmy majú zlú reputáciu. Ale s dobrým návykom pozerania televízie a s rodičovským dozorom, môže mať obmedzený „pozerací čas“ pozitívny vplyv na deti. Tu sú niektoré možnosti, ako môžu deti ťažiť zo sledovania televízie a filmov:

1. Televízia pomáha deťom poznávať rôzne veci

Ak má vaše dieťa rado nejaký predmet, poskytovatelia satelitného vysielania s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkajú program, film alebo vzdelávacie DVD, ktoré sa týmto predmetom zaoberá do detailov. Možno vás dokonca prekvapí, keď zistíte, koľko detí pozerá a zbožňuje vzdelávacie programy, ktoré sú určené dospelým.

Detské programy, či už sa označujú za „vzdelávacie“ alebo nie, ponúkajú možnosť podnietiť učenie. Takto deti vidia, aké zábavné môže byť učenie a zvyknú si zisťovať stále niečo viac o veciach, ktoré ich zaujímajú.

Dokumentárne programy a programy o prírode sú pre deti tiež zábavné a výchovné. Skvelý príklad: Meerkat Manor na Animal Planet, robí zo života týchto zvierat telenovelu a deti sú posadnuté sledovaním tejto drámy.

2. Cez média môžu deti objavovať miesta, zvieratá alebo veci, ktoré by inak nemali možnosť vidieť

Väčšina detí nemá možnosť navštíviť dažďový prales alebo vidieť žirafu v divočine, ale mnoho z nich videlo tieto veci v satelitnej televízii. Našťastie nám producenti, ktorí sú ochotní nás vzdelávať, ponúkli množstvo programov a filmov, ktoré umožňujú divákovi vidieť úžasné zábery prírody, zvierat, spoločnosti a iných ľudí. Aj deti, aj dospelí sa tak môžu vzdelávať z tohto typu médii, a tak viac oceniť náš svet a zvieratá a iných ľudí, ktorí ho obývajú.

3. Televízne programy inšpirujú deti, aby vyskúšali nové aktivity a zapojili sa do „neelektronického“ vzdelávania

Keď deti vidia svoje obľúbené postavy, ako sa zapájajú do zábavných vzdelávacích hier, potom sa aj oni chcú tak hrať. Deťom sa páčia poznávacie aktivity viac, ak majú niečo spoločné s ich obľúbenými postavami. Programy pre predškolákov sú mimoriadne efektívne pre vytváranie nápadov pre vzdelávacie aktivity, pričom sa využívajú postavy pre motiváciu detí.

4. Televízia a filmy motivujú deti k tomu, aby čítali knihy

Môžete sa staviť, že zo všetkých tých filmov, ktoré vychádzajú každý rok, je niekoľko z nich založených na knihe. Rodičia môžu vyzvať svoje deti aby prečítali knihu so sľubom, že pôjdu do kina alebo si požičajú film potom, ako ju dočítajú. Alebo si deti najprv môžu pozrieť film, ktorý sa im natoľko zapáči, že sa rozhodnú, že si prečítajú knihu. Diskutujte o rozdieloch medzi knihou a filmom, aby ste pomohli deťom rozvíjať myslenie.

5. Deti posilňujú analytické zručnosti tým, že diskutujú o médiách

Čo si myslíte, že sa stane ďalej? Kto to urobil? Aký to bude mať následok? Čo mohla postava urobiť namiesto toho? Pýtanie sa týchto otázok pritom, ako spolu pozeráte program s deťmi, im pomáha sa naučiť myslieť, riešiť problém a predpovedať, čím sa z pozerania televízie stáva aktívnejšia činnosť. Z rozvoja myslenia, ktorý je dôležitejší než len zapamätávanie si faktov, budú deti ťažiť po celý svoj život.

Navyše, pamätáte si tie porovnávacie a hodnotiace testy v škole? Diskusiou s deťmi im pomáhate pripraviť sa pre tento typ literárneho myslenia. Porovnávajte a hodnoťte postavy alebo programy. Kto je hlavnou postavou? Opíšte dej. Kde sa to odohrávalo a čo bolo hlavnou myšlienkou? Aký konflikt sa tam vyskytol a ako sa vyriešil? Využite pozeranie televízie na to, aby ste pomohli deťom privykať si na všetky tie písomné testy a oni možno zistia, že rozprávanie o týchto veciach môže byť zaujímavé a zábavné!

6. Rodičia môžu využívať televíziu na to, aby pomohli deťom zistiť pravdu o reklamách

Reklama môže byť otravná, ale predstavuje ďalšiu príležitosť k tomu, aby sa u dieťaťa rozvíjalo myslenie. Podľa Americkej akadémie pediatrov malé deti ani nerozlišujú medzi programami a reklamami. Všetko to nasávajú a uplatňujú vo svojej realite. Ako rodič môžete vysvetliť svojim deťom účel reklamy a upozorniť ich na jej klamlivé taktiky. Nechajte ich analyzovať metódy, využívané inzerentmi, ktorí chcú predať nejaký produkt.

7. Správne vzory a príklady v televízii pozitívne ovplyvňujú deti

Deti sú ovplyvňované ľuďmi, ktorých vidia v televízii, a to hlavne inými deťmi. Samozrejme, môže to mať negatívny vplyv, ale aj pozitívny. V poslednom čase začali detské programy propagovať pozitívne témy, ako je zdravý životný štýl a environmentálne povedomie. Keď deti pozerajú na to, ako ich obľúbené postavy robia pozitívne voľby, budú ovplyvňované pozitívnym spôsobom. Rodičia môžu taktiež vyzdvihnúť pozitívne črty, ktoré majú postavy, a tak podnietiť hodnotné rodinné diskusie.